Nasze porady stomatologiczne

Światowe trendy w szczotkowaniu

Czy szczoteczka i pasta to rzeczywiście jedyny słuszny sposób na czyste, lśniące zęby? Wydaje nam się, że odpowiednio operując narzędziami, używając nici dentystycznej i płynu do płukania ust możemy zagwarantować sobie piękny uśmiech. Owszem, odpowiednio używane pozwalają na utrzymanie higieny, nie można jednak z marszu stawiać ich na wygranej pozycji.

Niepodważalną prawdą jest, że w kulturze Zachodu pasta i szczoteczka przyjęły się jako elementy codziennego rytuału, a dostęp do nich jest wyjątkowo łatwy. Na półkach sklepowych roi się od producentów, wymyślających kolejne nowoczesne narzędzia i specyfiki. Jednak na świecie jest wiele kultur, które są dopiero w trakcie rozwoju, dlatego dla nich „nasze” przyrządy stanowią towar wręcz luksusowy, a może i nawet nieodkryty. Nie zmienia to faktu, że potrzebę mycia zębów należy zaspokoić, dlatego w zależności od zakątku świata, ludność szuka różnych sposobów na cieszenie się czystą jamą ustną.


Swędzenie zębów – to nie mit!

Odczuwanie bólu zęba, pieczenie języka czy zaczerwienienie dziąseł to typowe objawy towarzyszące schorzeniom jamy ustnej. W przypadku wystąpienia takich symptomów wybieramy się do dentysty mając przypuszczenia co do diagnozy. Zupełnie inaczej sprawy się mają, gdy w naszej buzi dzieje się coś niespotykanego. Jeśli jeszcze nie doświadczyłeś swędzenia dziąseł, bądź na to przygotowany!

Swędzenie jest bardzo irytującą przypadłością, szczególnie wtedy, gdy dotyczy zębów. Nie możemy się podrapać, co staje się niezwykle uciążliwe. Co więcej, nie jest to tak popularny problem, jak ból czy pieczenie. Dlatego początkowo wydaje się to nieco dziwne, być może dla niektórych krępujące. Nie ma jednak na co czekać z wizytą w gabinecie, jeśli nie jesteś pewny, skąd taki objaw, należy skonsultować go z lekarzem. Warto jednak wcześniej co nieco o nim wiedzieć – odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.


Liczy się każdy ząb!

Problemy z mówieniem, żuciem pokarmów, rozróżnianiem smaków, a także zaburzenie symetrii twarzy. To zaledwie kilka efektów braków w uzębieniu. Utrata choćby jednego zęba wiąże się z dziesiątkami problemów. Dla borykających się z tym problemem, mamy dobra wiadomość – nie jesteście na straconej pozycji!

Dorosły człowiek powinien mieć 32 zęby stałe. Bardzo często ta liczba spada przynajmniej o 4, ze względu na powszechność zabiegu usuwania ósemek. Natomiast u niektórych osób te zęby w ogóle się nie pojawiają. Zakładając taki scenariusz, powinniśmy się cieszyć 28 zębami. Niestety z biegiem lat, zębów zaczyna ubywać – im jesteśmy starsi tym ta liczba maleje. Przyczyn ich wypadania jest wiele – dochodzi nie tylko do urazów mechanicznych, ale powodem są niekiedy zaniedbania.


Najdziwniejsze dawne metody leczenia zębów

Chirurgiczne zabiegi bez znieczulenia, wyrywanie zębów palcami, poranione policzki, dziąsła i język… Jeśli cofnęlibyśmy się w czasie, to tak mniej więcej można opisać typową wizytę u dentysty. Nie brzmi to zbyt zachęcająco, na szczęście dzisiejsze metody znacznie odbiegają od trendów, które panowały setki czy tysiące lat temu. Jakie sposoby mogą budzić największy strach? Zobaczcie nasze zestawienie!

 Jeśli odczuwasz strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym, po przeczytaniu tego artykułu całkowicie zmienisz zdanie. Dzisiejsze metody leczenia są nie tylko zdecydowanie mniej bolesne i przerażające, ale przede wszystkim skuteczne. W dawnych czasach wierzono w rzeczy, które aktualnie wydają się nie do pomyślenia. Niemniej jednak konieczne było użycie narzędzi, które wówczas znajdowały się pod ręką.


5 mitów dotyczących implantów dentystycznych

Pozwalają wypełnić lukę w uzębieniu i przywrócić zdrowy, a przede wszystkim piękny uśmiech. Implanty dentystyczne to sposób na naturalnie wyglądające zęby, bez poczucia dyskomfortu. Ta polecana przez stomatologów metoda jest skuteczna i co najważniejsze – bezpieczna. Jednak na jej temat krąży wiele nieprawdziwych opinii, które pacjentów wprowadzają w błąd. Postanowiliśmy uporządkować wiedzę i obalić kilka mitów.

Implant, most, a może proteza? Kiedy zmagamy się z przykrym problemem braków w uzębieniu mamy do wyboru kilka różnych opcji. Rozwiązaniem najtrwalszym i najbardziej komfortowym są implanty. Koszt zabiegu to stosunkowo duży wydatek dla naszego portfela. Nic dziwnego, że zanim zdecydujemy się na niego dokładnie analizujemy wszystkie „za” i „przeciw”.